EN PL
Kursy

Kurs PSE (professional sound engineering) jest kursem zaprojektowanym według metody brytyjskiej opartej na praktyce indywidualnej. Duża ilość zagwarantowanej praktyki w studio WMS, to gwarancja zdobycia profesjonalnej wiedzy i metody pracy realizatorskiej. Jeśli chcesz zdobyć solidne zawodowe umiejętności realizatorskie, które umożliwią Ci pracę w uniwersalnych warunkach i na obecnych systemach dźwiękowych, to kurs PSE jest dla Ciebie.

Prowadzimy ten rodzaj szkoleń od 2005 roku – z wielkim sukcesem. Nasza kadra została wybrana tak, aby przekazać wiedzę według specyficznej, przetestowanej i skutecznej metodzie.
W naszej dziedzinie liczy się to, co rzeczywiście umie się zrobić – podejście do zagadek podczas sesji i efektywne ich rozwiązywanie w praktyce daje tego gwarancję. “Papier” uczelni lub studium, nauka w klasie 30 osobowej “gapiącej” się w ekran i słuchającej teorii wykładowcy, nie jest gwarancją sukcesu.  Przeczytaj, co nasi studenci piszą o nas po zakończeniu kursu PSE (opinie PSE)

Na czym polega teoretyczna i praktyczna część wykładów?
Trwający 4/6 godziny wykład podzielony jest na dwa segmenty. Podczas dwóch pierwszych godzin omawiane są zagadnienia teoretyczne dotyczące danego tematu, podczas drugiej części, teoria przekładana jest na praktykę. Np. podczas zajęć dotyczących mikrofonów w pierwszym segmencie wykładu dowiedzieć się można na jakiej zasadzie działają mikrofony, jakie są ich typy, jak dzielą się ze względu na zastosowanie i jakie są techniki ich użycia; w drugiej części pracę rozpoczynamy od rozkręcenia przykładowego mikrofonu, pokazania tego, co znajduje się wewnątrz, demonstrujemy różne rodzaje i zastosowanie mikrofonów różnego typu, by skończyć używając ich w praktyce podczas nagrania.W ten sposób podczas każdego wykładu teoria zostaje automatycznie przetworzona na język praktyki, co pozwala studentowi na osiągnięcie erudycji w obrębie wybranej problematyki.
Kurs obejmuje 100 godzin praktyki. Co dzieje się w tym czasie?
Studenci podzieleni zostają na 3 osobowe grupy, by móc rozpocząć serię ćwiczeń praktycznych o rosnącym poziomie trudności. Studenci zaczną od routing sygnałów, poprzez coraz bardziej zaawansowane zadania, by skończyć na pełnej produkcji muzycznej.
Do zakresu ćwiczeń praktycznych wchodzą między innymi:
Signal flow, ćwiczenie nad połączeniami w studio, zapoznanie się z konsoletą, podstawowy mix. Podstawowy mix z użyciem filtrów i dynamiki – 100% analogowi, ćwiczenie nad połączeniami i routing między DAW i konsoletą. Mix 16 kanałowy hybrydowy z użyciem DAW i konsolety analogowej. Zapoznanie się z efektami Lexicon, Eventide i TC electronics. Mix 24 kanałowy. Nagranie podstawowe gitary i wokalu. Nagranie i mix bębnów i zespołu. Próby nagrania wykorzystujące techniki mikrofonowania stereo. Mix różnych gatunków muzyki (rock, reggae, akustyczna, pop i inne) wykorzystując całe wyposażenie studia. Final projekt: Nagranie grupowe własnego projektu muzycznego.
Jak wygląda przykładowa sesja praktyczna?
Każda sesja rozpoczyna się od rozdania listy zadań, które zostaną wykonane podczas jej trwania oraz zakresu umiejętności, które z założenia powinny zostać nabyte. Zadania pogłębiają i rozwijają wiedzę studenta, co oznacza start praktyki na poziomie prostych ćwiczeń i metę z umiejętnością samodzielnej obsługi całości 48-o analogowego stołu podczas sesji w studio.Przykładowo pierwsze zajęcia dotyczą wiedzy z zakresu ścieżki sygnału, użycia filtrów i dynamiki equalizerów. Wraz z pogłębianiem wiedzy teoretycznej, poziom trudności ćwiczeń systematycznie wzrasta.
Czy studenci będą mieli możliwość pracy z różnymi rodzajami muzyki?
Tak, zdecydowanie. Studenci pracują z nagranymi wcześniej ścieżkami w różnych stylach muzycznych, aby rozwinąć nie tylko umiejętności techniczne, ale również estetyczne, które są niezbędne, aby wykształcić w sobie umiejętność współpracy z różnymi muzykami podczas profesjonalnej pracy w studio. Przy czym można spodziewać się ścieżek nagranych z błędami, gorszej jakości, bądź np. z problemami fazowymi (oraz dla kontrastu – zarejestrowanych świetnie). Dzięki temu studenci mają możliwość trzeźwego spojrzenia na „lepszy” jak i „gorszy” materiał, który może się przytrafić w pracy realizatora.
Czym jest „Final Project”? Na czym polega jego realizacja?
Ostatnie 20 godzin pracy w studio poświęcone są projektowi finalnemu, kończącemu kurs. Podczas trzech sesji studenci mają za zadanie samodzielnie wyprodukować „singiel”, który składać się będzie z dwóch utworów.Pierwsza sesja poświęcona jest nagraniu instrumentów, kolejne to overdubbing i mix. Studenci nagrywają i miksują zespół, który sami wybiorą bazując na zdobytej wiedzy i doświadczeniu. To zadanie wykonują zupełnie samodzielnie.
Ile trwa ten kurs?
Kurs trwa 4 miesiące.  Zajęcia teoretyczne odbywają się przez pierwszy miesiąc w week-endy od godziny 12.00 do 16.00/18.00 zależnie od lekcji. W kolejnych trzech miesiącach odbywają się zajęcia praktyczne w czasie wybranym przez uczestników – nawet w nocy! Wystarczy zamówić studio.

Dla studentów lub osób które ukończyły kierunek Realizacji dźwięku w szkole wyższej bądź studium, istnieje możliwość uczestnictwa tylko w kursie praktycznym, który obejmuje 100 godzin zajęć. Czas trwania jest uzależniony od częstotliwości uczęszczania na zajęcia, może on objąć okres od 1 miesiąca do 4.

, , , , ,